A férfi külső nemi szervei a hímvessző (pénisz) és a herezacskó.
A pénisz bőrrel fedett hengeres test, mely a gát tájékáról indul ki és szabadon végződik. Két barlangos és egy szivacsos, merevedésre képes testből áll, melyek nyugalmi állapotban üresek, szexuális izgalom hatására megtelik vérrel, aminek hatására bekövetkezik a merevedés. A vége kissé kiszélesedik (makk), ezen nyílik a húgycső.
A pénisz vér-, nyirok- és idegellátása rendkívül gazdag. A péniszből ejakuláció során lövell ki az ondófolyadék, ami a megtermékenyítéshez szükséges spermiumokat tartalmazza.
A herezacskó a pénisz alatti bőrzacskó, ahol a hőmérséklet 1 fokkal alacsonyabb, mint a testünk hőmérséklete. Emiatt fontos, hogy a herék elhagyják a hasüreget a magzati fejlődés során, mert a spermiumok termelődéséhez ez a hőmérséklet különbség elengedhetetlen.
A here diónyi nagyságú páros szerv, a herezacskóban helyezkedik el. Vékony csatornarendszerében termelődnek a spermiumok, emellett tesztoszteront is termelnek. Nagyjából születés előtt 1-2 hónappal szállnak le a herék a hasüregből a herezacskóba.
A csatornarendszer a mellékherékben folytatódik. Ezek egy a herék felett lévő feltekeredett csőrendszert alkotva. Itt érnek meg a spermiumok, és adott esetben tárolódnak is, maximum 1-2 hétig ki nem ürülés esetén. A nemi érés idején kezdik meg a hormontermelést a here Leydig-sejtjei.
Belőle indul ki az ondóvezeték, mely az ondóhólyag kivezető csövével egyesülve a húgycsőbe nyílik. A prosztata váladéka az ondóhólyag váladékával keveredve alkotja az ondót. Ez a folyadék a spermiumok mozgását elősegítő tápanyagban gazdag.
A prosztata egy dió nagyságú mirigy a húgyhólyag alatt, ami az ondófolyadék 60%-át állítja elő. Másik feladata egyfajta pH kiegyenlítés. Természetes körülmények között a húgycső, amin keresztülhalad és a hüvely ahová kerülnek a spermiumok savas kémhatású, amiben a hímivarsejtek nem lennének hosszabb ideig életképesek. Az ondófolyadék lúgos kémhatása ellensúlyozza ezt, elősegítve ezzel a spermiumok életben maradását és célba jutását.