Kis dózisú clomifén-citrát nem csökkenti az implantációs és a szülési rátát egyébiránt nem stimulált módosított természetes IVF ciklusokban – retrospektív kohort tanulmány

Archives of Gynecology and Obstetrics, 2022, Flavia Gradel et al.

CIKKLEZÁRÁS: 2023.március

A tanulmány célja annak a kérdésnek a megválaszolása, hogy a méhnyálkahártyára antiösztrogén hatású klomifén-citrát csökkenti-e az implantációs és következményesen a terhességi és élveszületési arányt transzferált embriókra vonatkoztatva.

A klomifén-citrátot mint szelektív ösztrogén receptor modulátort az asszisztált reprodukciós eljárásokban is használják ovulációs zavarokban szenvedőknél az ovuláció indukciójára, növelve ezzel az esélyt a természetes fogantatásra, illetve mesterséges ondóbevitellel kombinálva, 25-100 mcg dózisban adva spontán ciklusban vagy minimálisan stimulált IVF ciklusokban a sikeres petesejtnyerés elérésére. Low responderek, illetve alacsony költségű IVF ciklusokban is gyakran alkalmazzák.

Az előnyei mellett hátránya, hogy antiösztrogén hatása az endometrium vastagságát csökkentheti, morfológiai rendellenességet hozva létre az endometriumban, ezáltal csökkentve a beágyazódás esélyeit, következményesen a sikeres terheségi kimenetelt. Ugyanakkor klomifén-citrát természetes ciklusban alkalmazása során a klomifén-citrát hatását az endometriumra az implantáció, a terhességi ráta és az élveszületés viszonylatában nem értékelték. A megjelent tanulmányok vegyes eredményeket írtak le.

2011 és 2016 között természetes ciklusban, illetve klomifén-citráttal módosított természetes ciklusban végzett IVF kezeléseket elemeztek. A klomifén-citrát dózisa 25 mcg volt a ciklus 7. napjától az ovuláció indukció kiváltásának napjáig.

Az elsődleges kimenetel a klinikai terhességi ráta volt (petezsák kimutatása ultrahang vizsgálattal) és élveszületés transzferált embriókra számolva.

A másodlagos kimenetel az ultrahang vizsgálattal igazolt petezsák, melyet nem követett élveszületés (veszteség).

A FIVNAT és a Bern IVF Cohort adatbázisaiból került kiválasztásra 1042 kezelési ciklus. Kizárásra kerültek a duplikátumok, a fagyasztott embriótranszferek, ahol nem történt embriótranszfer, ahol hiányosak voltak az adatok, ha a kezelt páciens életkora meghaladta a 42 évet, illetve, ha a kezelés során gonadotropin adására is sor került.

Az elemzés érzékenyítéséhez az alábbiakat is alkalmazták. Először: csak egy kezelési ciklust vettek figyelembe egy páciens esetén. Másodszor: csak azokat a párokat vették figyelembe, akik nem váltottak a természetes ciklus és a klomifén-citráttal módosított természetes ciklus között a vizsgált időszakban. Továbbá: életkor szerint (35 év alatt, illetve 35 év felett) is szét választották a pácienseket az életkortól függő fertilitás miatt. Végül a nulli- illetve multiparitás alapján is érzékenyítették az elemzést tisztázandó a multiparitás esetleges pozitív hatását.

Ez a tanulmány amellett szól, hogy a kis dózisú klomifén-citrát (25 mcg) módosított természetes ciklusú IVF-ben nem bír klinikailag releváns hatással az endometrium receptivitására és következményesen az implantációs rátára összehasonlítva a nem stimulált természetes ciklusú IVF-val.

Az irodalomban kevés olyan tanulmány jelent meg, amely a terhességi kimenetelt hasonlítja össze klomifén-citráttal támogatott és anélküli természetes ciklusok esetén. Ezek közül néhány (pl. Abe et al., Kato et al, von Wolff et al.) adatainak ismertetése után megállapítják, hogy az endometrium vastagságának változása 100 mcg klomifén-citrát adása mellett valóban fennáll és következményesen a terhességi ráta is csökken. Vékony endometrium hátrányos hatása a terhességi rátára kimutatott nem csak klomifén-citrát kezelés, de gonadotropin kezelés mellett is. Az ovuláció kiváltásának napján megfigyelt vékony endometrium alacsonyabb ongoing terhességi rátával figyelhető meg minmál stimulált IVF ciklusok esetén is. Klomifén-citrát kezelés mellett magasabb méhen kívüli terhességi rátát számos szerző leírt. Jelen tanulmányban 96 klinikai terhességi rátára 3 méhen kívüli terhesség esett (3,1%) ami magasabb, mint az ART összességére talált ráta (1,4%). A méhen kívüli terhesség esetén a magasabb rátát részben a klomifén-citrát hosszas alkalmazásával összefüggő krónikus hatással magyarázták.

Végeredményben jelen tanulmány szerzői nem találtak különbséget az implantációs, a veszteségi és az élveszülési rátákban természetes IVF ciklus, illetve klomifén-citráttal módosított természetes IVF ciklus során. Úgy tűnik, hogy a klomifén-citrát 25 mcg napi adagjának nincs klinikailag releváns hatása az endometrium implantációt befolyásoló funkciójára, a vetélési, illetve az élveszületési rátákra. Az alacsony dózisú klomifén-citrát adása az ovuláció kiváltásának napjáig alacsony költségű alternatívája lehet a friss IVF ciklusoknak. További vizsgálatok szükségesek azonban a klomifén-citrát különböző dózisaival a határérték meghatározására, amikor már a klomifén-citrát káros hatásai jelentkezhetnek.

Mit tesz hozzá a tanulmány a klinikai munkához? (Mi a haszna a klinikai munkában?)

Tisztázatlan, hogy az antiösztrogén hatású klomifén-citrát friss embriótranszfer esetén csökkenti az implantációs rátát. Kis dózisú (25 mcg) klomifén-citrátot adva természetes ciklusú IVF-ben nem zavarja az implantációt és ezért nem csökkenti a terhességi és élveszületési rátát.

Irodalomjegyzék

Grädel, F., von Wolff, M., Kohl Schwartz, A.S. et al. Low-dose clomiphene citrate does not reduce implantation and live birth rates in otherwise unstimulated modified natural cycle IVF—retrospective cohort study. Arch Gynecol Obstet 307, 1073–1081 (2023). https://doi.org/10.1007/s00404-022-06878-6

Promóciós kód: HU-RMMH-2300074

Értesüljön elsőként
a #FERTILITY híreiről

Készítményeink

Rekovelle®

12 mg / 0,36 ml

Tovább

Rekovelle®

36 mg / 1,08 ml

Tovább

Rekovelle®

72 mg / 2,16 ml

Tovább

Menopur®

75 NE

Tovább

Gonapeptyl®

0,1 mg / ml

Tovább

Chorapur®

5000 NE

Tovább

Cikkajánló

  /  

A módosított természetes ciklus hét napos, „rugalmas” beágyazódási ablakot tesz lehetővé a fagyasztott embriótranszfer időzítésére

  /  

A hüvelyi mikrobióta longitudinális vizsgálata terhes nőknél in vitro megtermékenyítést követően

  /  

A progesztin alapú, noretiszteron-acetát stimuláció hasonló minőségű petesejteket eredményez, mint a GnRH-antagonista protokollok: Egy illesztett eset-kontroll vizsgálat PGT-A ciklusokban

Szakmappolitika

Gyermekvállalás – Demográfiai portré 2018.

Új markerek az inkubációs médiumban az embrió életképességének megítéléséhez

Egy új asszisztált reprodukciós irányelven dolgozik a szakma

Videók

No data was found

Terápia

A módosított természetes ciklus hét napos, „rugalmas” beágyazódási ablakot tesz lehetővé a fagyasztott embriótranszfer időzítésére

A hüvelyi mikrobióta longitudinális vizsgálata terhes nőknél in vitro megtermékenyítést követően

A progesztin alapú, noretiszteron-acetát stimuláció hasonló minőségű petesejteket eredményez, mint a GnRH-antagonista protokollok: Egy illesztett eset-kontroll vizsgálat PGT-A ciklusokban

Bakteriális vaginózis gyakorisága a termékenységi kezelés alatt álló szubfertilis populációban, prospektív kohorsz vizsgálat

Prospektív, többközpontú, megfigyeléses real world vizsgálat IVF/ICSI eljárások során alkalmazott delta-follitropin hatékonysági és biztonságossági profiljának felmérésére (DELTA-tanulmány)