A női hormonális rendszer normális működése

CIKKLEZÁRÁS: 2023.március

Csakúgy, mint egy óramű, normális esetben olyan pontossággal és precizitással irányítja a női szervezet azt a folyamatot, amit úgy hívnak: Női nemi ciklus

Ez az igen bonyolult rendszer felelős a normális ciklusért, a teherbeesésért, a terhesség fenntartásáért és a szülés megindulásáért is, de mindezt a maga idejében!

Egy egészséges nő hónapról hónapra átesik a havi vérzésen, melyet alapvetően a hormonok befolyásolnak. Az első menstruáció valamikor kamaszkorban következik be és onnantól kezdve a ciklusok menetrendszerűen követik egymást egészen a menopauza beköszöntéig.

A peteérés átlagosan 28 naponta megtörténik, amelynek egész folyamatáért a női nemi hormonok a felelősek. A ciklusért és a teherbeesésért felelős női nemi hormonokat a belső elválasztású endokrin mirigyeink termelik. Ezek azért belső elválasztásúak, mert váladékukat (a hormonokat) a véráramba ürítik. Így a termelődési helyüktől függetlenül tudnak szabályozni folyamatokat a szervezet különböző helyein. Ezen anyagok hatására vastagszik, majd válik le a méhnyálkahártya, érik a petesejt és szabadul ki a tüszőből, majd a megtermékenyítés függvényében alakítja tovább az eseményeket. Ha a petesejt nem termékenyült meg, nincs mit befogadni, ekkor a méh nyálkahártyája (az esedékes menstruációs időben) – általában az előző menzesztől számított 28. napon vérzés közepette leválik. Ez a folyamat a menstruáció, vagy havi vérzés.

A női nemi ciklust irányító hormonok:

A női nemi hormon változatai felelősek a női nemi jelleg kialakításért, a peteéréstől kezdve a terhesség fenntartásáért, továbbá az anyatejtermelésért. A következőkben sorra vesszük a női hormonokat, illetve egyes egészségügyi gondokat, amelyek hátterében a női hormonok zavara állhat.

Ösztrogén

Az ösztrogént a petefészkek termelik, illetve várandósság ideje alatt a méhlepény. Az ösztrogén felelős a menstruációs ciklus szabályozásáért, továbbá a terhesség ideje alatt szerepet játszik a magzat fejlődésében.

A magas ösztrogén szint jellemző tünetei a premenstruációs panaszok, úgymint mellfeszülés, hangulatingadozás, alhasi fájdalom. Az ösztrogéndominancia gyakran áll meddőségi problémák hátterében, ugyanis a peteérés elmaradását okozva nem történhet meg a megtermékenyítés.

  • Első számú női nemi hormon (ösztradiol, ösztriol, ösztron)
  • Felelős a másodlagos női jegyek kifejlődéséért (mellek, méh…)
  • Felelős a menstruáció létrejöttéért
  • A ciklus első felében van jelen
  • Petefészekben termelődik
  • Zsírsejtekben raktározódik

Az ösztrogén felelős azért, hogy a pete megfelelően érni tudjon, sikerüljön a teherbeesés és fontos szerepet játszik a csontok egészséges állapotának megőrzésében is. Ezen kívül a koleszterinszint szabályozásában és a másodlagos nemi jellegek kialakulásában, fenntartásában is részt vesz.

Progeszteron

A progeszteron felelős az embrió beágyazódásáért, továbbá a terhesség fenntartásáért. A progeszteron szintje magas a várandósság ideje alatt, mely gátolja az anyatej termelődését. A hormonszint csökkenésével indul be a tejtermelés, valamint a szülés. Bár mindkettőben nagy szerepe van az oxitocinnak, ez nem női nemi hormon, ezért itt nem taglaljuk.

  • Ellensúlyozó hormon, az ösztrogén ellensúlyozója
  • Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik
  • A ciklus második felében van jelen, tüszőrepedés után termelődik
  • Sajnos könnyen kiürül és a kortizol (stressz hormon) blokkolja
  • Napi 20 mg-ot kellene, hogy termeljen egy egészséges nő petefészek, ovuláció és a menstruáció között (14 napon át) az egyensúly fenntartása érdekében

Prolaktin

A prolaktin a tejelválasztásért felelős hormon, mely szintje a terhesség és szoptatás ideje alatt megemelkedik, így biztosítva az anyatejet az újszülött számára. Magas prolaktin szinttel összefüggésbe hozható a meddőség, ugyanis gátolja a peteérést, továbbá hangulatingadozást, menstruációs zavarokat okozhat.

Follikulus stimuláló hormon (FSH)

Az FSH termeléséért az agyalapi mirigy felel, feladata a petefészkek stimulációja, a peteérés folyamatának indítása.

A tüszőért két, az agyalapi mirigyben termelődő hormon felel.

Az egyik a tüsző érlelésében fontos szerepet játszó FSH, a másik a tüsző megrepesztéséhez elengedhetetlen LH.

Amint az FSH hormon megérleli a tüszőt, úgy a petefészek dolgozni kezd, és elkezdi megtermelni a nőiesség egyik fontos hormonját, az ösztrogént.

A női nemi hormonok szintjét vérvétel útján, a menstruáció harmadik napján javasolt ellenőriztetni. Amennyiben az értékek a referencia tartományon kívül esnek, úgy nőgyógyász és endokrinológus szakorvoshoz javasolt fordulni, akik további vizsgálatokat javasolhatnak.

Luteinizáló hormon (LH)

Az LH a tüszőérést serkenti, maximum szintje váltja ki az ovulációt egy kicsivel kisebb FSH csúcs társaságában. Amikor a hormonszintek elérik ezt a legmagasabb állapotukat, a domináns tüsző repedését, másnéven az ovulációt is ennek a hormonnak köszönhetjük.

Az LH termelését az agyalapi mirigy végzi. Amennyiben gond van a termelődésével, érdemes utána nézni az agyalapi mirigy működésének is esetleges meddőségi kivizsgálás keretében.

Ha a női nemi hormonok közül valamelyik nem működik megfelelően, vagy nem termelődik belőle elég, akkor a teherbeesés nehézkes lehet, vagy a ciklus elmaradhat. A ciklus eltűnését olyan kellemetlen tünetek is kísérhetik, mint például a megváltozott libidó, a hőhullámok, vagy az éjszakai izzadás. Erőteljes, görcsös menstruációs vérzés, szabálytalan ciklus vagy a peteérés elmaradása. Ilyenkor érdemes ezekkel a tünetekkel szakorvoshoz fordulni és hormonvizsgálatot kérni.

A női nemi hormonok vizsgálata egyszerű vérvételből történik, amelyre nem szükséges éhgyomorra érkezni. Ha van menstruáció, akkor a különböző szakaszokban érő hormonokat különböző időpontokban szokták vizsgálni, hogy a szintjükről a megfelelő képet kaphassa a szakorvos. Így lehet az, hogy a ciklus 3. és a 21. napján is vért vesznek a vizsgálatot kérő személytől. A kapott értékeket látva pedig a szakorvos megfelelő és hatékony terápiát írhat elő a problémák kezelésére.

Promóciós kód: HU-RMMH-2300057

Értesüljön elsőként
a #FERTILITY híreiről

Készítményeink

Rekovelle®

12 mg / 0,36 ml

Tovább

Rekovelle®

36 mg / 1,08 ml

Tovább

Rekovelle®

72 mg / 2,16 ml

Tovább

Menopur®

75 NE

Tovább

Gonapeptyl®

0,1 mg / ml

Tovább

Chorapur®

5000 NE

Tovább

Cikkajánló

  /  

Dr. Boga Péter – Mikrofluid spermium-szekció (MFSS) és az ICSI eredményes- sége: pozitív tapasztalatok megfelelő betegszelekcióval

  /  

Dr. Vass Zoltán – A finanszírozás változásainak hatása a magyarországi IVF centrumok munkájára

  /  

Dr. Sipos Miklós – Az obezitás kihívásai fertilis korban

Szakmappolitika

Meddőség lélektani vonatkozásai

Életmód és meddőség

Eszközös beavatkozások és azok kockázatai meddőségi kezelések során

Videók

No data was found

Terápia

Dr. Boga Péter – Mikrofluid spermium-szekció (MFSS) és az ICSI eredményes- sége: pozitív tapasztalatok megfelelő betegszelekcióval

Dr. Vass Zoltán – A finanszírozás változásainak hatása a magyarországi IVF centrumok munkájára

Dr. Sipos Miklós – Az obezitás kihívásai fertilis korban

Dr. Spánik Gábor – Mesterséges intelligencia az asszisztált reprodukcióban

Dr. Tándor Zoltán – Evidenciákon alapuló kezelések és „Add-ons” szerepe az IVF sikerességének javításában, alkalmazásuk szakmai és etikai kérdései