Meddőségről beszélünk, ha rendszeres, védekezés nélküli szex mellett a pár női tagja legalább 12 hónapja sikertelenül próbál teherbe esni. Manapság számos szempont miatt eltolódik az első gyermek vállalásának időpontja, de fontos tudni, hogy 35 éves kor után a női szervezetben csökken a megtermékenyítésre váró petesejtek száma, az ivarsejtek minősége pedig az életkorral fokozatosan romlik. Ezért a legújabb szakmai ajánlás szerint a 35 év feletti nőknek 6 hónap sikertelenség után már érdemes felkeresniük meddőségi szakembert. A meddőség oka gyakorlatilag azonos mértékben érinti a férfi és a női oldalt, és sajnos az esetek jelentős részében mindkét fél egyformán érintett a kudarcban.
A pár meddőségének okát a fentiek miatt csak úgy lehet kideríteni, ha mindkét fél alapos kivizsgáláson esik át.
A pár vizsgálata három olyan fontos tényező feltérképezéséből áll, amelyek elengedhetetlenek a megtermékenyítéshez és a zökkenőmentes terhességhez. Ide tartozik az ovuláció, a női anatómiai megfelelőség (méh és a petevezeték) és a spermiumok vizsgálata.
A meddőségi probléma felmerülésekor a páciens gyakran először háziorvosához, nőgyógyászához, védőnőhöz, urológusához fordul, de nagy népszerűségnek örvendenek az interneten található különféle szakmai és közösségi oldalak, fórumok, ahol az érintett párok igyekeznek tájékozódni. Fontos tudni, hogy Magyarországon mindenki számára elérhetőek a meddőségi centrumok, a meddőségi vizsgálatokkal és kezelésekkel foglalkozó egészségügyi rendszer pedig jelenleg újabb meddőségi klinikák nyitásával bővül. Ezek az intézmények képzett szakemberekből álló csapattal és megfelelő eszközökkel rendelkeznek a helyes diagnózis felállításához, valamint az egyéni terápiás lehetőségek megtervezéséhez és lebonyolításához. A meddőségi vizsgálat menete alapvetően minden meddőségi centrumban hasonló, és a nemzetközi szakmai protokollokon és a magyar szabályozáson alapul, de a folyamatokban eltérések lehetnek, ami az adott intézet vizsgálati eljárásától függ.
A vizsgálat első lépése mindig a részletes kórtörténet feltárása. Az első konzultáción tanácsos a pár mindkét tagjának megjelenni. Ilyen esetekben célzott kérdésekkel adatgyűjtés történik, így a meddőség időtartama, a menstruációs ciklus jellemzői (ciklus időtartama, rendszeressége, a menstruáció időtartama, intenzitása, menstruációval kapcsolatos panaszok), korábbi terhességek, alapbetegségek, életmódbeli problémák (testsúly), dohányzás, táplálkozás, sport), megelőző műtétek kerülnek dokumentálásra. Fontos tisztázni, hogy vannak-e akut panaszok, mert azok rámutathatnak a kismedencei betegségekre (pl. mióma, ciszta, endometriózis), endokrin problémákra (pajzsmirigy betegség, szénhidrát anyagcserezavar).
A női fél kivizsgálását ezután általános fizikális és nőgyógyászati vizsgálat követi, mely esetben bimanuális és hüvelyi ultrahangos vizsgálat során megvizsgálják a külső és belső nemi szerveket (kisajkak, nagyajkak, hüvely, méhnyak, méh, petefészek), valamint a méhnyakrákszűrés is elvégezhető indokolt esetben. A meddőségi teszt során hüvelyváladékot vesznek tenyésztésre, hogy megállapítsák vagy kizárják a különböző kórokozók (pl. Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae és Mycoplasma) jelenlétét, illetve hogy információt kapjanak a hüvely és a méh mikrobiomjára vonatkozóan (nem káros, normál baktériumflóra). A vizsgálat során a hormonok laboratóriumi vérvizsgálata is szükséges, a ciklus első és második felében (FSH-tüszőstimuláló hormon, LH-luteinizáló hormon, prolaktin-szabályozó hormon, TSH-pajzsmirigy-szabályozó hormon, tesztoszteron, ösztrogén, progeszteron. Vérből végzett szűrővizsgálatok a Hepatitis B-C; HIV, lues (szifilisz), TORCH (Toxoplasma, rubeola, citomegalovírus, herpeszvírus I-II), Varicella, Chlamydia trachomatis, Ekkor történik a vércsoport meghatározás is.
A női meddőségi vizsgálat következő eleme a petevezeték és a méhüreg anatómiai vizsgálata, valamint az esetleges kóros állapotok (miómák, polipok, méhszeptum, méhtapadások) felismerése. Ezt meg lehet tenni röntgenfelvétellel (hiszterosalpingogram) vagy ultrahanggal (hiszterosalpingo-kontraszt sonográfiával). Ezek mellett diagnosztikus és endoszkópos beavatkozások (hiszteroszkópia-hiszteroszkópia; laparoszkópia-mammoscopia) válhatnak szükségessé.
A férfit spermogram alapján vizsgálják. A minta 3 jellemzőjének vizsgálata, a lelet értékelése és a sperma minősítése történik. Az első paraméter a spermiumkoncentráció, vagyis az, hogy megfelelő mennyiségű ivarsejt van-e a mintában, a második a motilitás, azaz kellően intenzív-e a spermiumok mozgása, a harmadik pedig az alaki vizsgálat, vagyis hogy a spermiumok megfelelő alakúak-e?
A spermiumokat kórokozókra is tenyésztik (Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Mycoplasma teszt, Hepatitis B és C, HIV, lues (szifilisz) szűrés. Andrológiai vizsgálatot is végeznek a nemi szervek épségének megállapítása érdekében. Emellett egyéb eljárások is léteznek a spermiumok megtermékenyítő képességének vizsgálatára (HBA teszt, DNS fragmentációs teszt).
A meddőségi kivizsgálás átlagosan közel 2 hónapig tart. A fenti eredmények alapján terápiás terv készül, mely műtétet, endokrinológiai kezelést és további meddőségi kezelést javasolhat.
Az új szabályozás elemeit 2023 őszén jelentették be, amely során rendeletben szabályozták a meddőségi szakambulanciákban elvégezhető beavatkozásokat (49/1997. (XII. 17.) NM rendelet a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető meddőségkezelési eljárásokról, 30/1998. (VI. 24.) NM rendelet az emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárások végzésére vonatkozó, valamint az ivarsejtekkel és embriókkal való rendelkezésre és azok fagyasztva tárolására vonatkozó részletes szabályokról; 9/1993. (IV. 2.) NM rendelet az egészségügyi szakellátás társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről).
Ennek alapján a szakambulanciák vizsgálatokat és inszeminációt (mesterséges ondóbevitel) végezhetnek.
In vitro fertilizációt Asszisztált Reprodukciós Centrumok/osztályok végeznek:
Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház |
Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház, Székesfehérvár |
Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház |
Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Hetényi Géza Kórház–Rendelőintézet |
Észak-budai Szent János Centrumkórház |
DUNAMENTI REK Kft. |
Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház |
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház |
Békés Vármegyei Központi Kórház |
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház |
Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórház |
Debreceni Egyetem Klinikai Központ |
Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ |
Semmelweis Egyetem Klinikai Központ |
Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ |