Női meddőség okai

CIKKLEZÁRÁS: 2023.március

Mit nevezünk meddőségnek?

Azt az állapotot, amikor fogamzásgátlást mellőzve, rendszeres szexuális élet mellett sem jön létre terhesség egy évnél hosszabb idő után sem. Fontos, hogy ez az állapot legtöbb esetben terápiával megszüntethető, és a termékenységi képesség javítható. Világszerte gyakori probléma, majdnem minden ötödik párt érint.

Tudnunk kell, hogy a meddőség oka 40%-ban a férfiaknál áll fenn, 40%-ban a nőknél, a maradék 20%-ban pedig a tényezők kombinációja mindkettőjük részéről megállapítható. A gyermekáldás elmaradása mindig egy pár problémája, ezért minden esetben ki kell vizsgálni a nőt és a férfit is.

A megtermékenyülés egy igen összetett folyamat, melynek során kémiai, fizikai és hormonális mechanizmusok százainak kell a meghatározott időben és sorrendben megvalósulniuk.

Nagyon fontos a család tervezés során, hogy mindkét fél odafigyeljen az egészségére és egészséges életet éljen.

A meddőség kockázatát növelik az alábbiakban felsorolt életmódunkkal kapcsolatos különböző kockázati tényezők.

  1. Dohányzás

    A dohányzás csökkentheti a terhesség kialakulásának valószínűségét és a különböző fogamzást elősegítő kezelések hatékonyságát. Klinikai vizsgálatok bizonyítják, hogy a dohányzó nők 60%-kal kisebb eséllyel lesznek várandósok a nem dohányzó társaikkal szemben. Férfiaknál a dohányzás csökkenti a hímivarsejtek számát, és fokozza a nem megfelelő alakú hímivarsejtek előfordulását az ondóban. Továbbá a dohányzó nőknél fokozottabb a vetélés kockázata.

  1. Életkor

    A nő életkora rendkívül jelentős tényező a megtermékenyülés szempontjából, ugyanis a petesejtek száma meghatározott, és az életkorral csökken. A kor előrehaladtával a vetélésnek is nő a kockázata. Az idősebb nőknél a meddőség hátterében a petesejt öregedésének eredményeként kialakuló kromoszómarendellenességek is állhatnak. Férfiaknál, ha gyermekvállalás időpontja kitolódik, a spermiumszám,  a megtermékenyítő képesség csökken, ami egy bizonyos életkor után szintén megnehezíti a teherbeesést. Mindkét félnél idősebb korban már gyakoribbak a termékenységet befolyásoló betegségek is.

  1. Súlyproblémák

    A meddőségek 12%-át a túlsúly, illetve a kóros soványság okozza A megfelelő testsúly feltétele a sikeres várandósságnak és a terhességnek. A nőknél jellemzően a menstruáció létrejöttéhez szükséges egy minimális testzsírszázalék, mivel a zsírszövetek is termelnek ösztrogént. A nagyon kevés zsírszövet eredményeként kevés ösztrogén termelődik, ami zavart okozhat a menstruációs ciklusban. Ellenben a túl sok zsírszövet túl sok ösztrogént termel, s erre a test úgy reagál, mint egy természetes születés-szabályozás, lecsökkenti a teherbe esés esélyét. Ezek miatt a tényezők miatt szabálytalan a menstruációs ciklus, ami miatt szabálytalan ovulációs készség alakul ki, vagy nincs is ovuláció. A helyes táplálkozás már a fiatal korban is sokat számít a későbbi termékenység szempontjából. A férfiak elhízása összefüggésben áll a csökkent megtermékenyítő képességgel a sperma molekuláris és fizikai szerkezetére gyakorolt hatása miatt.

  1. Sport, mozgás

    Egyes vizsgálatok kimutatták, hogy a megerőltető sport a nőknél ovulációs problémákhoz vezethet. A túlságosan megterhelő sportolás a mesterséges megtermékenyítés sikerét is veszélyeztetheti. Ezzel szemben a mozgás szegény életmód, a túl kevés mozgás elhízáshoz vezethet, amely szintén meddőségi kockázat.

  1. Koffein

    Egyes vizsgálatok szerint a termékenység csökken a koffeinfogyasztás növekedésével, míg mások ilyen jellegű mellékhatásokat nem mutattak ki. Viszont a magas koffeinbevitel fokozza a vetélés kockázatát is.

A női meddősség okai lehetnek a nemi szervek fejlődési rendelleneségeiből származó problémák, valamint a szerzett betegségek is:

  • Méhnyak (cervix) szűkülete vagy más rendellenessége megakadályozza, hogy a spermiumok eljussanak a petesejtig.
  • A mióma a leggyakoribb jóindulatú nőgyógyászati daganat, mely az méh izmos falából indul ki és a meddőségi kezelésben résztvevő nők között is nagyon gyakori.
  • Az endometriózis betegségben az endometriumhoz hasonló szövet található a szervezet más területein, a méh üregén kívül. Ezek a csomók fájdalmat, meddőséget és sok más problémát okozhatnak. Endometriózisban megváltozik az ovuláció szabályozása és a petesejtek érése, és a menstruációs ciklus luteális fázisa is zavart. Mindemellett csökken a petevezetékben a ivarsejt transzportja is, és a méh üregén belül elhelyezkedő endometrium is kevésbé alkalmas az embrió beágyazódásához. Az endometriózis okozta anatómiai elváltozások mechanikailag is akadályozhatják a megtermékenyülés és beágyazódás folyamatát.
  • Petefészek (ovarium) működési zavara okozhatja, hogy a menstruációs ciklus frekvenciája vagy időtartama eltér a normálistól, valamint a peteérés elmaradását is, ami a női meddőségben vezető ok.
    • Primer amenorrhea esetén a menstruáció elsődleges hiányáról beszélünk amikor serdülőkorban elmarad a menstruciós ciklus beindulása. Ennek oka lehet valamilyen kromoszómarendellenesség, kemoterápiás kezelés vagy sugárkezelés, a nemi ciklust szabályozó agyi hormonok termelődésének zavara, krónikus betegség, éhezés, stressz.
    • Szekunder amenorrhearól beszélünk, ha a betegnek a meglévő normális ciklusa marad el. Lehet valamelyik belső elválasztású mirigy (pajzsmirigy, mellékvese vagy az agyalapi mirigy) működészavara vagy daganata, de gyakran a háttérben lévő ok nem is deríthető ki.
    • Oligomenorrhoea esetén van menstruációs ciklus, de szabálytalan, elmaradozó, időnként áttöréses vérzések Az egyik leggyakoribb meddőségi ok, melynek eredete gyakran ismeretlen.
  • Petevezeték (tuba uterina) öröklött vagy szerzett rendellenessége, szűkülete, elzáródása nem csak a hímivarsejteket gátolja abban, hogy eljussanak a petesejthez, de a megtermékenyített petesejtnek sem engedi, hogy átjussanak a méhbe. Méhen kívüli terhességet okozhat, hogy ha megtermékenyítés után az előembrió a rossz minőségű petevezetékben elakad és ott indul fejlődésnek.

A női meddőség okai között gyakori probléma a petesejt nem megfelelő száma/minősége: a női petesejtek már a magzati élet 20. hetében kialakulnak, viszont onnantól már nem keletkezik több, ezért a női szervezet egész élete során ezzel a petesejt állománnyal rendelkezik. Minden menstruáció alkalmával ezen petesejtek száma fogyatkozik. A női termékenységet nem csak a petesejtek száma, hanem azok minősége is nagyban befolyásolja. A petesejtek minősége 35 éves kor felett elkezd romlani és 40 éves korban pedig az idő előrehaladtával az ivarsejtek 55-65%-a kromoszómálisan már egyre nagyobb arányban tekinthető hibásnak.

A meddőség gyakori oka lehet az ovuláció (peteérés) elégtelensége.

PCOS (policisztás ovárium szindróma). Elnevezése a petefészekre utal, de valójában nagyon összetett, a hormonháztartást és a szénhidrát anyagcserét komplexen érintő megbetegedésről van szó. A petefészek gyakori zavara az LH hormon (luteinizáló) fokozott termelődése, ami az ovulációs rendellenességek kb. 70%-át teszi ki. Ebben az esetben egészséges petesejtek találhatók a petefészekben, viszont az állandóan magas LH-szint miatt a tüszőrepedés mégsem következik be. Az érési folyamatot befejezni nem képes tüszők folyadékkal megtelt cisztává változnak.

A PCOS-ben szenvedő nők jellemzően vérzészavarral küszködnek, ciklusuk szabálytalan. Menstruációjuk a normálisnál sokkal ritkább, vagy egyáltalán nem jelentkezik. Gyakori tünet a fokozott szőrnövekedés, nemcsak a végtagokon, hanem a mellkason és az arcon is jelentkezik. A túl sok férfi nemi hormonnak köszönhetően gyakran erősen pattanásos bőr, hajhullás, továbbá túlsúly alakulhat ki a PCOS-ben szenvedő nőknél.

Promóciós kód: HU-RMMH-2300068

Értesüljön elsőként
a #FERTILITY híreiről

Készítményeink

Rekovelle®

12 mg / 0,36 ml

Tovább

Rekovelle®

36 mg / 1,08 ml

Tovább

Rekovelle®

72 mg / 2,16 ml

Tovább

Menopur®

75 NE

Tovább

Gonapeptyl®

0,1 mg / ml

Tovább

Chorapur®

5000 NE

Tovább

Cikkajánló

  /  

Dr. Boga Péter – Mikrofluid spermium-szekció (MFSS) és az ICSI eredményes- sége: pozitív tapasztalatok megfelelő betegszelekcióval

  /  

Dr. Vass Zoltán – A finanszírozás változásainak hatása a magyarországi IVF centrumok munkájára

  /  

Dr. Sipos Miklós – Az obezitás kihívásai fertilis korban

Szakmappolitika

Meddőség lélektani vonatkozásai

Életmód és meddőség

Eszközös beavatkozások és azok kockázatai meddőségi kezelések során

Videók

No data was found

Terápia

Dr. Boga Péter – Mikrofluid spermium-szekció (MFSS) és az ICSI eredményes- sége: pozitív tapasztalatok megfelelő betegszelekcióval

Dr. Vass Zoltán – A finanszírozás változásainak hatása a magyarországi IVF centrumok munkájára

Dr. Sipos Miklós – Az obezitás kihívásai fertilis korban

Dr. Spánik Gábor – Mesterséges intelligencia az asszisztált reprodukcióban

Dr. Tándor Zoltán – Evidenciákon alapuló kezelések és „Add-ons” szerepe az IVF sikerességének javításában, alkalmazásuk szakmai és etikai kérdései