Pajzsmirigy betegségek és meddőség

CIKKLEZÁRÁS: 2024.augusztus

A meddőség manapság népbetegségnek számít. A szubfertilitás a gyermeket vállalni vágyó párok 15-20 százalékát érinti, Magyarországon 200 ezer pár lehet érintett a problémában. Egyre gyakrabban találkozunk az életmódbeli, étkezési szokások változásával, a negatív környezeti hatások felerősödésével, a gyermekvállalás idejének eltolódásával, endokrinológiai eltérésekkel és az ebből adódó szaporodási nehézségekkel.

Míg korábban a PCOS volt a vezető endokrinológiai rendellenesség az IVF programokban, ma már elmondható, hogy a pajzsmirigy betegségek átvették a vezető szerepet az endokrinológiai betegségek gyakoriságában.

A pajzsmirigy normális működése elengedhetetlen a szaporodási folyamatok zavartalanságához. Tiroxin hormon szükséges a női nemi hormonok szintéziséhez, így a terhesség létrejöttéhez, a beágyazódás zökkenőmentességéhez, az embriogenezishez és a magzati agy megfelelő fejlődéséhez. Terhesség alatt az anya pajzsmirigyének kapacitását 50%-kal kell növelni, hogy kielégítse a megnövekedett pajzsmirigyhormon-igényt.

A pajzsmirigybetegségek előfordulási gyakorisága magas a 20 és 45 év közötti meddő nők körében. A pajzsmirigy-túlműködés prevalenciája sokkal alacsonyabb a meddő női populációban, mindösszesen 0,5-1%. Ezzel szemben a pajzsmirigy-alulműködés prevalenciája a reproduktív korú nők körében 3-5%. A meddő populációban a szubklinikai hipotireózis prevalenciája 5-7%, a klinikai hipotireózis prevalenciája 2-4,5% körüli, ami az anovulációs meddőség gyakori oka. A pajzsmirigy alulműködésének tünetei magukban foglalják a nemi funkciók zavarait, így többek között a rendszertelen menstruációt, nemi vágy csökkenését vagy a krónikus anovulációt.

A pajzsmirigy alulműködés két gyakori oka a jódhiány és a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás. Az előbbi esetben a krónikusan alacsony jódbevitel oka, hogy az illető olyan területen él, ahol az ivóvíz nem tartalmaz elegendő mennyiségű jódot és nincs megoldva a rendszeres jódpótlás, márpedig a pajzsmirigy megfelelő működéséhez elengedhetetlen a jód. A Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás előfordulása az életkor előrehaladtával növekszik, és a fogamzóképes korú nők 8-14%-a. Ez a meddőség kialakulásában szerepet játszó igen gyakori autoimmun pajzsmirigybetegség. A pajzsmirigy autoimmunitás (TAI) incidenciája az asszisztált reprodukciós központok betegei között 20% körülire becsülhető. Azokon a területeken, ahol megfelelő a jódfedettség, a hipotireózist leggyakrabban a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás okozza. A Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegcsoportban alacsonyabb terhességi arányra, magasabb vetélési rátára és ennek következtében alacsonyabb élveszületési arányra számíthatunk. Ha a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladással kezelt meddő betegnél IVF-ICSI kezelés javasolt, akkor az életkor mellett a pajzsmirigy autoimmunitását is figyelembe kell venni, mint kedvezőtlen szaporodási mutatót.

Az autoimmun pajzsmirigybetegségek közül még megemlítendő a Graves-kór, de ez a lakosság mindössze 1%-át, míg a Hashimoto-thyreoiditis – a választott kritériumoktól függően – a lakosság 3-10%-át érinti. Az autoimmun pajzsmirigygyulladás sokkal gyakoribb a terméketlen populációban. A pajzsmirigy autoimmunitásra (TAI) a pajzsmirigy elleni antitestek, az anti-peroxidáz antitestek (TPOAb) és az antithyreoglobulin (TGAb) antitestek megjelenése utal a laboratóriumi vizsgálatok során. A TPOAb egy membránhoz kötött glikozilált fehérje, amely a pajzsmirigyhormonok szintéziséhez szükséges. Elsősorban a pajzsmirigysejt apikális membránján jelenik meg.

A pajzsmirigyhormon receptorok a petefészekszövetben is megtalálhatók. Az FSH-val együtt a pajzsmirigyhormonok fontos szerepet játszanak a granulosa sejtek (petefészek hormontermelő sejtjei) proliferációjában (növekedésében). Alacsony pajzsmirigyhormon szint esetén a follikulogenezis (tüszőfejlődés) zavart szenved. A trijódtironin (T3) szintén fontos szerepet játszik az FSH és LH bioszintézisében. A T3 receptorokat azonban az emberi oociták (petesejtek) felszínén is azonosították. A 4 mIU/L feletti TSH érték esetén az IVF programban részt vevő nők esetében alacsonyabb megtermékenyítési arányt és rosszabb embrióminőséget tapasztaltak. Szubklinikai és klinikai hipotireózisban a gyógyszeres kezelés javítja a termékenységi paramétereket, ami magasabb megtermékenyítési arányt, jobb embrióminőséget és magasabb beágyazódási arányt eredményez.

Feltehetően a TPO fehérje granulosa sejteken is megjelenik. Az immunrendszer kóros aktiválódása következtében a pajzsmirigy-ellenes antitestek nemcsak a pajzsmirigysejteket, hanem a granulosa sejteket is károsíthatják, aminek következtében az AMH (anti-Müller hormon) csökken. A szérumban keringő IgG antitestek a follikuláris folyadékban is megjelennek. Feltehetően a petesejtek felszínén nagy mennyiségben jelenlévő TPOAb antitest citotoxicitása miatt, ami gyengébb petesejtminőséget eredményez. Az antitestek a petesejtek zona pellucidájához kötődnek, elpusztítják azt, és megakadályozhatják a spermiumok bejutását a petesejtekbe. Mindezek következtében a TAI pozitív nőknél gyengébb embrióminőségre számíthatunk. Az ICSI (intracitoplazmatikus spermium injekció) technika alkalmazása mindezeket a negatív tényezőket kiküszöbölheti, de erre még nem volt elegendő bizonyíték, és további kutatási eredményekre van szükség a témában.

A pajzsmirigyhormon receptorok az endometrium sejtjein is megtalálhatók. Jelenleg nincs egyértelmű bizonyíték a pajzsmirigyhormonoknak az endometrium fogékonyságára gyakorolt hatására. Feltehetően a magas antitest-titerek az endometrium sejtjeit is elpusztíthatják, krónikus autoimmun endometritist, beültetési kudarcot és ismétlődő vetélést okozva.

Az elmúlt évtizedekben a pajzsmirigy-ellenes antitestek reprodukcióra gyakorolt negatív hatása miatt számos szerző próbált bizonyítékot találni arra, hogy a meddő nők termékenységi mutatói (AMH szint, kinyert petesejtek száma, megtermékenyítési arány, beágyazódási arány, terhességi arány) autoimmun pajzsmirigybetegségek esetében elmaradnak az egészséges nőkétől. Stagnaro-Green és munkatársai voltak az elsők, akik kimutatták, hogy erős pozitív korreláció van a pajzsmirigy elleni antitestek jelenléte és a vetélés gyakorisága között.

Az ART (asszisztált reprodukciós terápia) kezelés előtt fontos a TAI pozitív betegek tiroxin szubsztitúciójának módosítása, melynek célja a TSH érték 2,5 mIU/L alá csökkentése az Európai Pajzsmirigy Szövetség (ETA) ajánlásának megfelelően. A meddő nőket szisztematikusan ellenőrizni kell a pajzsmirigy működésére és az autoimmun pajzsmirigybetegségre (TPOAb, TGAb) vonatkozóan az ART program előtt, hogy pajzsmirigyműködési zavar esetén azonnal megkezdhető legyen a pajzsmirigyhormon pótlása.

Promóciós kód: HU-RMMH-2400039

Értesüljön elsőként
a #FERTILITY híreiről

Készítményeink

Rekovelle®

12 mg / 0,36 ml

Tovább

Rekovelle®

36 mg / 1,08 ml

Tovább

Rekovelle®

72 mg / 2,16 ml

Tovább

Menopur®

75 NE

Tovább

Gonapeptyl®

0,1 mg / ml

Tovább

Chorapur®

5000 NE

Tovább

Cikkajánló

  /  

Meddőség lélektani vonatkozásai

  /  

Életmód és meddőség

  /  

Eszközös beavatkozások és azok kockázatai meddőségi kezelések során

Szakmappolitika

Meddőség lélektani vonatkozásai

Életmód és meddőség

Eszközös beavatkozások és azok kockázatai meddőségi kezelések során

Videók

No data was found

Terápia

Dr. Boga Péter – Mikrofluid spermium-szekció (MFSS) és az ICSI eredményes- sége: pozitív tapasztalatok megfelelő betegszelekcióval

Dr. Vass Zoltán – A finanszírozás változásainak hatása a magyarországi IVF centrumok munkájára

Dr. Sipos Miklós – Az obezitás kihívásai fertilis korban

Dr. Spánik Gábor – Mesterséges intelligencia az asszisztált reprodukcióban

Dr. Tándor Zoltán – Evidenciákon alapuló kezelések és „Add-ons” szerepe az IVF sikerességének javításában, alkalmazásuk szakmai és etikai kérdései