A hormonális rendszerre ható gyógyszerek

CIKKLEZÁRÁS: 2023.március

Férfiakban a hormonok elválasztása viszonylag állandó és kis mennyiségű, míg a nőkben a pubertás után ciklikussá válik és kb. havi egy ciklus gyakorisággal ismétlődik a periódus. Ezért a hormonális rendszer működésének feltérképezéséhez és a megfelelő terápia kiválasztásához a meghatározott napokon mért hormonszintekből következtetünk arra, mi lesz a megfelelő gyógyszer célunk eléréséhez. A menstruációs ciklusban is irányadó hormonokat használjuk az infertilitás kezelésére is, csak kontrollált formában alkalmazzuk azokat.

Milyen hormonok is termelődnek a női szervezetben egy menstruációs ciklus során?

A petefészek stimuláció célja, hogy minél több petesejt megérjen. Ezzel ellentétben természetes ciklus során általában egyetlen egy petesejt érik meg, majd szerencsés esetben meg is termékenyül. Több petesejtre azért van szükség, mert nem minden petesejt termékenyül meg és nem minden embrió indul fejlődésnek, vagy ágyazódik be.

A peteérés előidézése érdekében klomifén-citrát és tamoxifén-citrát (antiösztrogének) hatóanyagtartalmú gyógyszerek adhatóak.

Az ösztrogén által okozott negatív visszacsatolás nem jön létre, és tovább emelkedik a természetes FSH (follikulus stimuláló hormon – tüszőérlelő hormon) és LH (luteinizáló hormon- elősegíti a petesejt kiszabadulását) termelődés, amelyek egyébként a természetes ciklusnak is részei és természetes körülmények között is kiváltják az ovulációt.

Akiknél nem működik ez a folyamat szervi elégtelenség miatt, azokat közvetlenül ezen hormonok beadásával kezeljük.

Ezek gyártási technológia szerint lehetnek urinális (vizeletből kivont) és rekombináns készítmények. Mivel az előzőnél a természetesen előforduló hormonok mindegyike kinyerhető egyszerre, ezek LH és FSH hormonokat egyaránt tartalmaznak. Rekombináns készítmények léteznek külön külön, és kombinálva is. Fontos, hogy ezen hormonok adása végig kontrollált folyamat legyen egy veszélyes mellékhatás az OHSS (ovárium hiperstimulációs szindróma) elkerülése miatt. Ez sajnos az IVF (in vitro fertilizáció) kezelés velejárója lehet. Enyhe formában a kezelt páciensek nagy része érzi a hasi diszkomfort jeleit, amit az okoz, hogy több petesejt érlelődik meg. A kelleténél többpetesejt megérése hasi folyadékgyülem megjelenését okozhatja, ami puffadásos tüneteket, kifejezett alhasi diszkomfortot okoz. Napjainkban igen ritkán látunk súlyos eseteket, kórházi kezelést igénylőket megfelelő kontroll mellett pedig szinte soha!

Azon túl, hogy FSH és/vagy LH készítményeket alkalmazunk a kezeléskor, szükség van egy alap protokollra, hogy a kívülről bejuttatott plusz hormonok magas szintje egy korai csúcsot ne okozzon, mert ebben az esetben nem kapnánk sejteket, vagy éppen ellenkezőleg, éretlen petesejteket tudnánk csak kinyerni. Ez a protokoll lehet Agonista vagy Antagonista.

Az Agonista lehet triptorelin vagy buszerelin hatóanyagú. Hatásukat tekintve egy szinttel feljebb avatkoznak be a hormontermelő folyamatokba, azzal a különbséggel, hogy az antagonista azonnal kifejti a gátló hatást. Ez a hatásmechanizmus nem előny vagy hátrány minden esetben, hanem lehetővé teszi a személyre szabott ellátást. A protokoll kiválasztásánál nagyon fontos, hogy minden páciensnél egyedileg döntsünk, csak úgy, mint a többi gyógyszer kiválasztásának esetében. Agonista protokollban általában több tüsző nő, de a terhességi rátákban nincs különbség a két protokoll között. Az adagolási napok száma szerint létezik többek között hosszú (Long), rövid (Short) és extra rövid (extra short) protokoll.

Az Antagonista indikációja szintén az idő előtti LH csúcs gátlása. Az itt használatos hatóanyagok a cetrorelix és a ganirelix.

Antagonista protokoll mellett az ovuláció agonistával is kiváltható, a többi esetben hCG készítmény egyszeri nagy dózisával idézzük elő a peteérést a megfelelő érettségi állapotban kontrollált körülmények között.

Ezen készítmények gyógyszerformája eltérő lehet. Előfordul, hogy a páciens számára leghatásosabb készítmény kicsit bonyolultabb beadást igényel, a por formában lévő hatóanyagot fel kell oldani és ezután beadni. Ennek oka minden esetben az, hogy a hatóanyag milyen formában és körülmények között tudja megőrizni biztonságosan a stabilitását. Vannak olyan készítmények, amelyek esetében könnyedén beállítható a kiválasztott dózis, és oldás nélkül beadható. És bizony az is előfordul, hogy egyszerre mindkét gyógyszerformába tartozó készítmény szerepel a beadandók listáján az adott stimulációs ciklusban.

A lényeget tökéletesen ábrázolja a következő kép, amelyen keresztül is vezethet egy út a gyermekáldásig:

Ha sikeres volt a választott készítményekkel a stimuláció, akkor nincs más hátra, mint a petesejt leszívás, megtermékenyítés és a transzfer, azaz az embrió(k) beültetése a méhbe.

Ez után olyan hormon adása lehet indokolt, amely a menstruációs ciklus második felében termelődik. Ez a hormon a progeszteron. Ennek hatására alakul át, és tovább vastagszik a nyálkahártya, hogy felkészülhessen az embrió befogadására.

Promóciós kód: HU-RMMH-2300063

Értesüljön elsőként
a #FERTILITY híreiről

Készítményeink

Rekovelle®

12 mg / 0,36 ml

Tovább

Rekovelle®

36 mg / 1,08 ml

Tovább

Rekovelle®

72 mg / 2,16 ml

Tovább

Menopur®

75 NE

Tovább

Gonapeptyl®

0,1 mg / ml

Tovább

Chorapur®

5000 NE

Tovább

Cikkajánló

  /  

Meddőség lélektani vonatkozásai

  /  

Eszközös beavatkozások és azok kockázatai meddőségi kezelések során

  /  

Meddőség a női és férfi kor vonatkozásában

Szakmappolitika

Meddőség lélektani vonatkozásai

Életmód és meddőség

Eszközös beavatkozások és azok kockázatai meddőségi kezelések során

Videók

No data was found

Terápia

Meddőség lélektani vonatkozásai

Eszközös beavatkozások és azok kockázatai meddőségi kezelések során

Meddőség a női és férfi kor vonatkozásában

A meddőség kezelésének orvosi oldalán túl

Termékenységi gyógyszerek és rák: egy ajánlás